Lasy Miejskie

Informacje ogólne

Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie Wydział Lasów Miejskich  prowadzi prace z zakresu gospodarki leśnej na terenach zarządzanych, gminnych zasobach lasów komunalnych, sprawuje nadzór nad prowadzeniem prawidłowej gospodarki leśnej w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa

Szczecin szczyci się największymi lasami miejskim w Polsce. Trzynaście uroczysk leśnych, a także mniejsze, rozproszone tereny leśne zajmujące powierzchnię 2780,17 ha. Gdyby wybrać się na przejażdżkę po obwodzie szczecińskich lasów, trzeba by przejść 130 km.

Szczecińskie lasy miejskie to ulubione miejsce organizowania różnorodnych konkursów, imprez masowych, rajdów pieszych, rowerowych. Na miłośników spędzania wolnego czasu czekają liczne obiekty turystyczne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie; amatorzy spacerów i przejażdżek rowerowych mogą korzystać ze ścieżek i malowniczych szlaków. Zwolennicy spokojniejszego spędzania czasu odpoczną przy ognisku na 15 polanach rekreacyjnych. Miejskie lasy kryją także wiele pamiątek historycznych.

Na terenie Lasów Miejskich znajduje się rezerwat przyrody „Zdroje”,  w  którym rosną okazałe cisy, odnawiające się naturalnie. Jest to jedyny rezerwat przyrody na terenie miasta Szczecina. Inne atrakcje przyrodnicze chronione prawem, które spotkamy na terenie Lasów Miejskich to pomniki przyrody takie jak: cis pospolity, dęby szypułkowe i buki zwyczajne. Użytki ekologiczne: "Dolina strumienia Grzęziniec", "Dolina strumieni Skolwinki, Stołczynki i Żółwinki".  Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe "Dolina Siedmiu Młynów i źródła strumienia Osówka", "Wodozbiór", "Park Leśny w Strudze", "Zespół Parków Kasprowicza - Arkoński", "Jezierzyce". 
Niewątpliwą atrakcją naszych lasów jest Jezioro Szmaragdowe o pięknej barwie, które co roku przyciąga tysiące turystów. Mieszkańcy chętnie korzystają z licznych szlaków i tras turystycznych. I to właśnie dla nich zostały oddane do użytkowanie ścieżki edukacyjne: „Wokół jeziora Głębokie” czy „Ptasi Zakątek” w Parku Leśnym Kijewo.

Nie zapominamy także o wypoczywających, którzy spacerują po lesie razem ze swoimi czworonogami (oczywiście na smyczy). Z myślą o nich zagospodarowano trzy polany leśne z psimi wybiegami przy ul. Chopina, ul. Arkońskiej i ul. Kopalnianej.