Pomiń pasek wiadomości

Lasy Miejskie

Informacje ogólne

Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie Wydział Lasów Miejskich prowadzi prace z zakresu gospodarki leśnej na terenach zarządzanych, gminnych zasobach lasów komunalnych, sprawuje nadzór nad prowadzeniem prawidłowej gospodarki leśnej w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa

Szczecin szczyci się największymi lasami miejskimi w Polsce. Trzynaście uroczysk leśnych, a także mniejsze, rozproszone tereny leśne zajmujące powierzchnię 2780,17 ha. Gdyby wybrać się na spacer po obwodzie szczecińskich lasów, trzeba by przejść 130 km.

Szczecińskie lasy miejskie to ulubione miejsce organizowania różnorodnych konkursów, imprez masowych, rajdów pieszych, rowerowych. Na miłośników spędzania wolnego czasu czekają liczne obiekty turystyczne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie; amatorzy spacerów i przejażdżek rowerowych mogą korzystać ze ścieżek i malowniczych szlaków. Zwolennicy spokojniejszego spędzania czasu odpoczną przy ognisku na 15 polanach rekreacyjnych. Miejskie lasy kryją także wiele pamiątek historycznych.

Na terenie Lasów Miejskich znajduje się rezerwat przyrody „Zdroje”,  w  którym rosną okazałe cisy, odnawiające się naturalnie. Jest to jedyny rezerwat przyrody na terenie miasta Szczecina. Inne atrakcje przyrodnicze chronione prawem, które spotkamy na terenie Lasów Miejskich to pomniki przyrody takie jak: cis pospolity, dęby szypułkowe i buki zwyczajne. Użytki ekologiczne: "Dolina strumienia Grzęziniec", "Dolina strumieni Skolwinki, Stołczynki i Żółwinki".  Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe "Dolina Siedmiu Młynów i źródła strumienia Osówka", "Wodozbiór", "Park Leśny w Strudze", "Zespół Parków Kasprowicza - Arkoński", "Jezierzyce". 
Niewątpliwą atrakcją naszych lasów jest Jezioro Szmaragdowe o pięknej barwie, które co roku przyciąga tysiące turystów. Mieszkańcy chętnie korzystają z licznych szlaków i tras turystycznych. I to właśnie dla nich zostały oddane do użytkowanie ścieżki edukacyjne: „Wokół jeziora Głębokie” czy „Ptasi Zakątek” w Parku Leśnym Kijewo.

Nie zapominamy także o wypoczywających, którzy spacerują po lesie razem ze swoimi czworonogami (oczywiście na smyczy). Z myślą o nich zagospodarowano trzy polany leśne z psimi wybiegami przy ul. Chopina, ul. Arkońskiej i ul. Kopalnianej. 

Park Leśny Arkoński, popularnie zwany Laskiem Arkońskim to największy ze szczecińskich parków leśnych. Aż do końca XIX w. był to zwykły las z normalnymi leśnymi ścieżkami. W tym miejscu ponownie pojawia się rodzina Quistorpów. Dzięki ich wsparciu, pod koniec XIX w. uporządkowano dotychczas dzikie tereny leśne i przekształcono w podmiejski park. W "Dolinie Siedmiu Młynów" powstały restauracje, głównie w budynkach nieużywanych już młynów, które ze względu na postęp techniczny straciły na znaczeniu. Naturalne ścieżki przekształcono w alejki spacerowe. Lasek Arkoński porastają zarówno drzewa liściaste, jak i iglaste. Przez park przepływają liczne cieki wodne, z których największy to rzeczka Osówka. Znajdują się tutaj też małe jeziora i stawy. Obecnie park z licznymi alejkami spacerowymi, punktami widokowymi, torem saneczkowym i wyciągiem narciarskim spełnia funkcję rekreacyjną. Niewątpliwie jego atrakcją jest Kąpielisko Arkonka.

Drugim pod względem wielkości parkiem leśnym jest Park Leśny Głębokie. Zajmuje powierzchnię ok. 350 ha. Podobnie jak Lasek Arkoński jest porośnięty przez mieszany drzewostan. Jego główną atrakcją jest Kąpielisko Głębokie.