Pomiń pasek wiadomości

Zieleń Miejska

Informacje ogólne

Szczecin zasłużenie cieszy się opinią "miasta zieleni". Mamy w sumie 16 parków, 93 zieleńce i prawie 5 tys. m2 kwietników. Bez wątpienia najsłynniejszym miejscem zielonym w Szczecinie jest Park Kasprowicza. Płynącą brzegiem parku rzeczkę Osówkę spiętrzono w 1885 roku, tworząc jeziorko Rusałka. Nad Rusałką przerzucono mostki. Nazwa jednego z nich pochodzi od charakterystycznych bram w stylu japońskim. W parku posadzono nie występujące w naszym klimacie gatunki drzew i krzewów (np. sosna żółta, świerk serbski, sośnica japońska, jesion mannowy i wiele innych). W Parku występują gatunki i odmiany 232 drzew i krzewów. Z rzadziej występujących w naszym klimacie drzew wymienić należy lipy krymskie, daglezje zielone, choiny kanadyjskie, kłęki amerykańskie i wiele innych.

Jasne Błonia to ogromny plac pomiędzy Urzędem Miejskim a Parkiem Kasprowicza, o kształcie prostokąta, którego boczne "ściany" tworzą ulice Szymanowskiego i Ogińskiego. Koncepcja z końca XIX w. przewidywała w tym miejscu obszerny plac jako przedłużenie Alei Niepodległości. W tym czasie zdecydowano o budowie dzisiejszego Urzędu Miejskiego przy Placu Armii Krajowej. W 1907 r. na terenie dzisiejszych Jasnych Błoni wykonano pierwszy zieleniec. W 1926r. wzdłuż ulic Szymanowskiego i Ogińskiego posadzono platany klonolistne, uznane później za pomnik przyrody. Jasne Błonia są przedzielone ulicą Piotra Skargi. Po drugiej stronie tej ulicy znajduje się Pomnik Czynu Polaków, otoczony przez partery gazonowe z rabatami kobiercowymi i pojedynczymi drzewami.

Nieopodal powstał Park Słowackiego, pomiędzy ulicami Poziomkową, W. Pola i Międzyparkową, z centralnie położonymi Syrenimi Stawami, przez które przepływa rzeczka Osówka. Z czasów dawnej świetności przetrwały jedynie zieleńce, wiekowy drzewostan oraz pałacyk myśliwski.

Kolejną wizytówką Szczecina, która powstała na przełomie XIX i XX w. są Wały Chrobrego. Głównym pomysłodawcą przebudowy pofortecznych terenów był ówczesny nadburmistrz H. Haken. Na wzniesieniach, które wcześniej pełniły typowo obronną rolę, wzniesiono reprezentacyjne gmachy, otaczając je zielenią. Dziś możemy podziwiać wspaniałe dęby rosnące wzdłuż ulic Zygmunta Starego i Szczerbcowej.

W bezpośrednim sąsiedztwie Wałów Chrobrego usytuowany jest Park Żeromskiego. Powstał na miejscu dwóch cmentarzy: Francuskiego i Grabowskiego. Z powierzchnią 25 ha jest drugim co do wielkości parkiem Szczecina. Przeważają w nim drzewa liściaste, część z nich to prawdziwe okazy, z obwodem pnia ponad 300 cm. W Parku rośnie 177 gatunków i odmian drzew oraz krzewów.