Pomiń pasek wiadomości

Różanka

Różanka

Informacje Ogólne

Jednym z najbardziej znanych i tłumnie odwiedzanych szczecińskich parków jest Ogród Różany – Różanka, znajdująca się na obszarze Łękna, pomiędzy ulicami Moczyńskiego, Jasińskiego i Zaleskiego oraz Parkiem Arkońskim.
Park jest miejscem spacerowym, ale też stanowi scenę dla sztuki – od kilku lat w sezonie letnim w soboty i niedziele odbywają się tu różnorodne koncerty, prowadzone są warsztaty dla dzieci, czy potańcówki.


Obecny park, otwarty dla spacerowiczów w dniu 20 kwietnia 2007 r.,  powstał w miejscu Różanki – Rasarium/Rosengarten założonej w 1928 roku z okazji zjazdu ogrodników i rozbudowywana w latach 30-tych XX wieku.
Teren uformowano wówczas tarasowo, dolny taras (parter) podzielono na geometryczne kwatery obsadzone licznymi odmianami róż. Początkowa liczba ok 8 tyś. krzewów róż (będąca ewenementem na skalę europejską) rozrosła się w 1935r. do ponad 10 tyś.
Tarasy ograniczały murki ceglane. Z cegły także zbudowano schody oraz słupy pergoli  (z drewnianymi kratownicami), którą umieszczono wzdłuż północno – zachodniej granicy dolnego tarasu. Z tych samych wreszcie materiałów powstały ławki z i bez oparcia.


W południowej części założenia, zagospodarowanej roślinami bylinowymi, zbudowano fontannę, składającą się z dwóch zbiorników (górnego i dolnego). Jej częścią były rzeźby czterech ptaków (gęsi lub łabędzie) autorstwa Kurta Schwerdtfegera stąd też nazwa  „Ptasia studnia”.


Całości kompozycji ogrodu dopełniły drzewa i krzewy posadzone wokół rabat różanych i bylinowych.
W latach powojennych park remontowany był dwukrotnie, zmieniono układ dolnego tarasu.


W latach 50-tych XX w. utrzymywano kolekcję róż, ustawiono ławki typu warszawskiego, na osi założenia zbudowano prostokątny basen z fontanną, który w latach 70-tych przebudowano na formy koliste, przekształcając większą część parteru w trawnik.
W latach 80-tych teren przekazano Diecezji Szczecińsko – Kamieńskiej jako zaplecze rekreacyjne Seminarium. Ogród w granicach pierwotnych został ponownie przejęty przez Gminę Miasto Szczecin w 2005r., był wówczas zdewastowany a zieleń zdziczała. Jednakże układ kompozycyjny – układ alejek, zieleni wysokiej (krzewy róż wyginęły lub zostały rozkradzione), schodów i murków oporowych pozostał czytelny. Na terenie pozostała również powojenna (kolistna) fontanna, którą zdecydowano się usunąć jako element wtórny.


Projekt zagospodarowania wykonała Pani arch. Małgorzata Haas – Nogal z „Ha – art” Studio Architektury Krajobrazu, we współpracy z Akademią Rolniczą w Szczecinie (obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny), dobór odmian róż przygotowała Pani dr hab. Urszula Nawrocka – Grześkowiak.


W ramach dokumentacji wykonany został projekt zieleni (uwzględniający istniejące drzewa i krzewy) z doborem róż. Zaprojektowano (odtworzono) elementy zagospodarowania terenu – małej architektury oraz fontannę z rzeźbami ptaków (3 zachowane oryginalne zostały odrestaurowane, czwarta wykonano „od podstaw”) . Kompozycję uzupełniono o oświetlenie oraz plac zabaw dla dzieci.
Zasadzono tu ponad dziewięć tysięcy róż, w 99 odmianach w tym wielkokwiatowe, wielokwiatowe, pnące, parkowe czy okrywowe. Jedną z ciekawszych odmian róż na naszej Różance jest ‘Canary Bird’ – niewielki krzew z drobnymi, pojedynczymi kwiatami. O wyjątkowości tej odmiany stanowi to, że żółte, pachnące kwiaty pojawiają się najwcześniej, już w kwietniu (odmiana nie powtarza kwitnienia), kiedy inne róże dopiero zaczynają zawiązywanie pąków.


Ogród Różany zdobią także rabaty bylinowe i kwietnik sezonowy (w sąsiedztwie fontanny), a całości kompozycji dopełniają drzewa (w tym pamiętające dawny ogród) m.in. metasekwoja chińska, kasztanowiec gładki, korkowiec amurskim, jabłonie, wiśnie, grab amerykański, klon oraz świerk serbski.

 

Galeria zdjęć