Pomiń pasek wiadomości

Worki do podlewania szczecińskich drzew

W najbliższych dniach w całym mieście zamontowane zostaną worki do kropelkowego podlewania drzew. Wydział Zieleni Miejskiej  Zakładu Usług Komunalnych kupił ich 300. Dzięki takim workom rośliny podlewane są powoli, a woda dociera w głębsze warstwy. Nawadniany jest wówczas cały system korzeniowy.

Sto worków zamontowanych zostało już na Cmentarzu Zachodnim przy ulicy Bronowickiej. Kolejne znajdziemy dzisiaj na platanach przy rondzie uniwersyteckim. W najbliższych dniach nawadniały będą magnolie na placu Hołdu Pruskiego oraz drzewa w parku Majowym.

Worki zamykane są na zamek, są wielokrotnego użytku. Do każdego wlewane jest 70 litrów wody. Dzięki otworom umieszczonym na spodzie powoli dozują roślinom wodę. Uzupełniana powinna być raz w tygodniu. W przypadku, gdy pojawi się taka potrzeba i będzie doskwierała susza, woda uzupełniana będzie częściej.

- W tym roku chcielibyśmy przetestować te rozwiązanie – przyznaje dyrektor Zakładu Usług Komunalnych Tomasz Wawrzyńczak. – Jeśli się sprawdzi, w kolejnych latach, dokupimy kolejne worki. Niewykluczone, że pojawiały się będą w przyszłości również na starszych drzewach. Istnieje taka możliwość, można je ze sobą łączyć.

Koszt wszystkich 300. worków to 21 tysięcy złotych.