Pomiń pasek wiadomości

Wiemy jak będzie wyglądał Szwajowy Ogród Literacki

 

Koncepcja jest, teraz czas na wykonanie. Przepiękny ogród poświęcony pisarce Monice Szwai znajdzie się w Parku Wolności jeszcze w tym roku. Jest to efekt głosowania w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. To właśnie w taki sposób mieszkańcy zdecydowali, że chcieliby u siebie takie miejsce.

Wybrany został  projekt  koncepcyjny artystycznej formy przestrzenno-rzeźbiarskiej zwycięskiego projektu SBO 2018 pn.: "Szwajowy ogród Literacki". Dedykowany jest pamięci i wspomnieniom szczecińskiej pisarki, dziennikarki, żeglarki i nauczycielki a także honorowego ambasadora m. Szczecina - p. Monice Szwai, mieszkanki Podjuch.

Autorami projektu jest zespół autorski w składzie:

- artysta rzeźbiarz prof. de hab. Jerzy Lipczyński,

- mgr inż. arch. Szymon Olbrychowski,

- dr inż arch. Agnieszka Rek-Lipczyńska.

Na podstawie koncepcji Zespół Autorski opracuje projekt realizacyjny rzeźbiarskiego elementu, wykona elementy a także zamontuje instalację w lokalizacji docelowej - na terenie projektowanego Parku Wolności.

Koncepcja przewiduje wykonanie zestawu form przestrzennych o charakterze rzeźbiarskim.  Wiodącą jest solarna forma altany, która w środkowej części "zadaszenia" posiada otwarcie, przeźrocze, prze które do wnętrza wpadać będą promienie słoneczne, skupiające się na powierzchni postumentu - stołu zainspirowanego biurkiem pisarki, tworząc spójny element wewnątrz altany. Biuro i stojące przy nim krzesło przywoływać będą skojarzenia z miejscem  pracy twórczej Pisarki. Ważnym elementem kompozycji będzie damska torebka, która będzie umiejscowiona na postumencie. Wysypujące się z torebki kartki maszynopisu znajdą się również na blacie postumentu. Na jednej z kartek znajdzie się inskrypcja wraz z mottem "...na początku był chaos a potem była damska torebka..." oraz "Tutaj żyła i tworzyła poczytna polska pisarka, dziennikarka od dobrych wiadomości, nauczycielka, artystka wędrowna, stateczna, a zarazem postrzelona - Monka Szwaja (1949 - 2015)" Dopełnieniem przestrzeni będzie zestaw form - siedzisk.

Całość kompozycji uzupełniać będą ulubione kwiaty Pisarki - róże swobodnie porastające  konstrukcję altany tworząc przez to charakter intymnego, romantycznego zakątka.

Zgodnie z projektem SBO miejsce to ma stanowić otwartą przestrzeń użytkową, przyjazną człowiekowi. Szwajowy Ogród Literacki utworzony zostanie do końca października. Jego koszt to 140 tysięcy złotych.