Pomiń pasek wiadomości

Takiej wieży jeszcze nie było

Wieża jest elementem powstającego parku w niezagospodarowanym dotąd miejscu. Projekt miejsca dla jaskółek wskazali mieszkańcy w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

 Na szczycie znajduje się kopuła z 80 gniazdami. Całość konstrukcji mierzy 8 metrów, na co składa się słup stalowy (7 m) oraz korpus (1 m 30 cm) z podwieszonymi gniazdami oraz panelem podłączonym do urządzenia czasowego, imitującego odgłosy jaskółek, tzw. wabik, którego celem jest wabienie jaskółek. Dużą zaletą tej instalacji będzie fakt, że wszelkie nieczystości pozostawiane przez jaskółki, spadać będą na trawnik, a nie zanieczyszczać ludzkie zabudowania

Celem projektu jest odbudowa populacji jaskółki oknówki poprzez postawienie wolnostojącego jaskólnika z 42 sztucznymi gniazdami dla jaskółek oknówek. Instalacja ta ma pomóc w odbudowie populacji tego gatunku na osiedlu, a co za tym idzie w sposób naturalny likwidować nielubiane przez ludzi komary, muszki, mszyce i inne owady, którymi jaskółki się żywią.

Czas teraz na kolejne nowości. W kwietniu zaczną pojawiać się nowe nasadzenia.

W nowym parku ustawione też będą nietypowe domy, przeznaczone dla owadów i motyli. Dodatkowo znajdzie się tam łąka kwietna.

Powstanie ogrodzony wybieg dla psów z kładkami do ćwiczeń, urządzeniami do slalomu itp. Przy nim kosze z podajnikami na worki z odchodami, piesuary, również ławki. Poprowadzone zostanie także przyłącze energetyczne, co pozwoli na oświetlenie nowego miejsca.

Prace prowadzi firma Usługa Budowlane Wiesław Furtak, która zainkasuje za nie 3 894 000,00 zł. Termin zakończenia inwestycji to wrzesień tego roku.