Pomiń pasek wiadomości

Park Wolności - nowa wizytówka Prawobrzeża

Budowa Parku Wolności w Podjuchach wkracza w decydującą fazę. Montowana jest obecnie fontanna. W parku znajdują się m.in. place zabaw, czy „Szwajowy Ogród Literacki” - instalacja wybrana w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Niebawem „zacumuje” tutaj gigantyczny statek.

 

Budowa Parku Wolności w Podjuchach wielkimi krokami zmierza do końca. Na miejscu zainstalowany jest już plac zabaw, gotowy jest także ogrodzony wybieg dla psów. Wytyczone oraz wybudowane są alejki. Trwają teraz prace związane z utwardzeniem nawierzchni głównego placu - wokół fontanny. Zamontowano także oświetlenie parkowe. Pojawiły się nasadzenia drzew i krzewów: 129 drzew liściastych oraz ponad 600 krzewów. Powierzchnie przyszłych trawników w większości zostały już przygotowane do obsiania trawą. Zainstalowane teraz będą elementy małej architektury.

Zrobione są wszystkie przyłącza wodno-kanalizacyjne, jest komora technologiczna fontanny, która aktualnie jest wyposażana. Czas teraz na montaż dysz wodotrysku oraz osprzętu fontanny, która, dzięki umiejscowionym w dnie punktom świetlnym, będzie prezentowała się przepięknie również po zmierzchu. Jednocześnie montowane są kamienne elementy obmurowania wodotrysku.

 

Za nami także montaż Szwajowego Ogrodu Literackiego. Zainstalowana jest pergola wraz z ławkami. Mniejsze elementy  - odlewy z brązu zostały zdemontowane i zabezpieczone do momentu otwarcia parku.

 

Prace przy budowie Parku Wolności potrwają do końca kwietnia. Termin został przedłużony z powodu kolizji alejek z drzewami, które inwestor postanowił uchronić. W tym celu należało zmienić projekt, co wymagało dodatkowego czasu. Bieg alejek został zmieniony, drzewa natomiast uchowane.

Park Wolności to także miejsce, w którym zrealizowany będzie kolejny projekt wybrany przez mieszkańców w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego "Freedom Szczecin - najlepszy plac zabaw w mieście". W ramach tej inwestycji, na bezpiecznej nawierzchni, powstanie gigantyczny linowy plac zabaw w kształcie statku. Obiekt jest już w produkcji. Zostanie przywieziony do nas w elementach i zmontowany. Jego montaż wymagać będzie oczywiście wylania fundamentów  i wykonania nawierzchni bezpiecznej.

 

 Park Wolności to również infrastruktura towarzysząca. Przy ulicy Niklowej powstaną miejsca postojowe dla samochodów. Przy ul. Granitowej, ul. Karpiej, Pl. Wolności i ul. Niklowej będziemy mieli nowe chodniki.