Pomiń pasek wiadomości

Coraz mniej azbesu w naszym mieście

W 2017 roku w Szczecinie, z powierzchni 2600 metrów kwadratowych, zdemontowano ponad 160 ton azbestu. Wciąż można się zgłaszać do Zakładu Usług Komunalnych z prośbą o likwidację rakotwórczego materiału.

Program "Szczecin bez azbestu" trwa od 2005 roku. Do tej pory udało się zneutralizować blisko 2700 ton rakotwórczego materiału z około 31 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Zabrany został między innymi z budynków i konstrukcji wszystkich szczecińskich przedszkoli. Teraz głównie znika z ogródków działkowych czy zabudowan jednorodzinnych. Program realizowany będzie do 2032 roku, jest adresowany do osób fizycznych i prawnych. Dla nich wszystkich usuwanie azbestu jest bezpłatne.

Aby zgłosić potrzebę pomocy przy demontażu czy zabrania azbestu można skontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 91 48 57 164 lub przyjść osobiście do Zakładu Usług Komunalnych, a dokładniej do Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska. Na miejscu urzędnicy pomagają również w wypełnieniu odpowiednich druków. Formularze zgłoszeniowe do udziału można także pobrać na stronie www.ekoporty.szczecin.pl

Program dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. W latach 2005-2017 wydatkowano na jego realizacje ponad 1,6 miliona złotych.