W ubiegłym roku na terenie lasów miejskich zanotowano około 300 nietoperzy. Ile będzie w tym roku? Rozpoczęło się wielkie liczenie.
Zima jest doskonałą porą roku dla śpiochów, a bez wątpienia należą do nich nietoperze. Szukają schronienia w trudno dostępnych miejscach, w których jest ciemno i cicho. Nie przemieszczają się między kryjówkami, dzięki czemu łatwiej je policzyć. Pracownicy lasów miejskich z Zakładu Usług Komunalnych wspólnie z członkami Zachodniopomorskiego Towarzystwa Chiropterologicznego „Mopek”, które na terenie województwa zachodniopomorskiego liczy populację nietoperzy regularnie od kilkunastu lat, rozpoczęli liczenie tych chronionych ssaków.
W lasach miejskich Szczecina znajduje się osiem cennych zimowisk nietoperzy, w prawobrzeżnej oraz lewobrzeżnej części miasta. Wszystkie wcześniej zostały zabezpieczone przed niekontrolowaną penetracją, czyli zakratowe oraz dostosowane do potrzeb zimujących ssaków. Zostały posprzątane z gigantycznych ilości śmieci oraz wyposażone w specjalne wewnętrzne skrzynki.
- Zimujące nietoperze należą do 6 gatunków. Wśród nich można wymienić: nocka dużego, nocka rudego, nocka Natterera, gacka brunatnego, mroczka późnego oraz karlika, który do tej pory był bardzo rzadko notowany w szczecińskich zimowiskach. Należy pamiętać, że wszystkie gatunki nietoperzy w Polsce i w Europie podlegają ochronie prawnej – mówi Izabela Grzana ze szczecińskich lasów miejskich. – W zeszłym roku podczas liczenia odnotowaliśmy około trzydziestoprocentowy wzrost zimujących nietoperzy w zabezpieczonych zimowiskach, w stosunku do lat poprzednich.
Ogólna liczba zimujących ssaków będzie znana po zakończeniu liczenia, które trwa do połowy lutego 2018
Liczenie prowadzone jest w ramach ogólnopolskiej akcji Dekada Spisu Nietoperzy. Trwa ona od 1989 roku. Ma na celu gromadzenie danych dotyczących ilości i składu gatunkowego polskiej populacji nietoperzy, które pozwalają na określenie trendów zmian liczebności i oceny stopnia zagrożenia poszczególnych gatunków.