Informacje Ogólne
W Parku Kasprowicza, na naturalnej skarpie przy Jez. Rusałka znajduje się Teatr Letni im. Heleny Majdaniec zwany szczecińskim amfiteatrem . To miejsce dużych koncertów z udziałem gwiazd, uroczystości i imprez lokalnych, ale też zwykłych spotkań w niezwykłym otoczeniu.
Teatr Letni w Szczecinie im. Heleny Majdaniec to:
- jeden z największych amfiteatrów w Polsce (3,8 tys. miejsc siedzących);
- największa scena w Szczecinie - 670 m 2;
- 520 m 2 zaplecza o bardzo wysokim standardzie;
- najlepsza akustyka naturalna w kraju;
- korzystne ceny za wynajem sceny;
- wspaniałe otoczenie parkowe (zabytkowy Park Kasprowicza);
- wyjątkowe sąsiedztwo słynnych Ptaków Hasiora;
- publiczność spragniona artystycznych wrażeń.
Opis wyposażenia sceny Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie:
- Konstrukcja aluminiowa z kratownic aluminiowych typu QUADRO 60 x 40,o wymiarach 15 m szer. x 12 m głęb. x 6 m wys.;
- Wieże sceniczne z rusztowań modułowych, stalowe, o wymiarach 2,5 m szer. x 2,5 m głęb. x 8 m wys.;
- 36 szt. PAR 64 o mocy 1000W wraz ze sterownikiem i niezbędnym wyposażeniem;
- kurtyna rozsuwana na konstrukcji aluminiowej, tkanina czarna z atestem trudnopalności, o wymiarach 15 m szer. x 6 m wys.
- horyzont z siatki estradowej, kolor czarny, materiał niepalny, o wymiarach 15 m szer. x 6 m wys.
Rys historyczny
Teatr Letni w Szczecinie powstał w latach 30-tych XX wieku jako amfiteatr parkowy wykorzystujący naturalną rzeźbę terenu. Na cały obiekt składał się wtedy drewniany podest ze sceną na dole, a nad nim kilka rzędów drewnianych siedzisk. Jeśli publiczność dopisała, widzowie siedzieli na trawie bądź stali.
Po wojnie w Teatrze Letnim odbywały się głównie koncerty i festyny z okazji świąt państwowych. Dopiero w latach 60-tych program urozmaicił rewolucyjny wówczas Festiwal Młodych Talentów wg pomysłu Jacka Nieżychowskiego.
W latach 70-tych rozpoczęto budowę potężnego betonowego teatru wg projektu Zbigniewa Abrahamowicza (1938-1990), projektu kontrowersyjnego ze względu na wielki, żelbetowy łuk wzorowany na łuku filadelfijskim. Przez trzy lata od 1974 do 1976 roku setki żołnierzy i więźniów okolicznych zakładów karnych, budowało ten potężny, betonowy obiekt. Aby bezpiecznie posadowić wielki łuk, wylano setki ton betonu w postaci 12 metrowych słupów w grząski grunt skarpy nad Jez. Rusałką. Nowy amfiteatr przyozdobiły rzeźby Ryszarda Chachulskiego, Stanisława Biżka oraz mozaika Piotra Wieczorka. W bliskim sąsiedztwie, zgodnie z wolą artysty, posadowiono rzeźbę „Ptaki” Władysława Hasiora. W roku 2000 Teatr doczekał się nowego dachu oraz gruntownego remontu widowni, a także częściowego remontu pomieszczeń podscenia. W roku 2006 wyremontowano pozostałą część podscenia, tym samym na dzień dzisiejszy Amfiteatr dysponuje przyjaznym dla artystów zapleczem o powierzchni 520 m2, na które składa się 7 garderób w pełni wyposażonych, posiadających własne WC i prysznice, w tym dwie garderoby dla gwiazd o podniesionym standardzie.
W grudniu 2015 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na „Przebudowę i rozbudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec”, zwycięzcą konkursu jest biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej dot. przebudowy Amfiteatru. Projektowana przebudowa i rozbudowa amfiteatru ma na celu jego modernizacje do obecnych wymagań i warunków, zarówno od strony funkcjonalnej jak i formalnej, umożliwiającej realizację rożnego rodzaju imprez plenerowych, koncertów, spektakli i imprez masowych. Pragniemy przekształcić to miejsce w pełni nowoczesny obiekt, nową dumę architektoniczną Miasta.
Do pobrania:
Galeria zdjęć
Galeria zdjęć pomieszczeń
Kalendarz imprez

Zapraszamy w sierpniowy wieczór na spotkanie z Kabaretem Młodych Panów w szczecińskim Amfiteatrze. Dobra zabawa…


Trasa DREAMER TOUR okazała się wielkim sukcesem – zarówno artystycznym, jak i sprzedażowym. Na prośbę Fanów i w…

Zapraszamy Was na niezapomnianą i wyjątkową sierpniową noc w Szczecinie. Dnia 24 sierpnia Na scenie Teatru Letniego…

Zapraszamy 17 lipca 2019 godz.19.30 na Letni Koncert Gwiazd. Wystąpią: Zenon Martyniuk, Boys, Adam Chrola, Piękni i…

AMFITEATR JAZZ CAFÉ Bardzo popularny cykl koncertowy realizowany nieprzerwanie od 2012 roku w Teatrze Letnim im. Heleny…

to najnowszy program Kabaretu Moralnego Niepokoju, twórców serialu “Ucho prezesa”. Ale akurat polityki nie ma tu zbyt…
- ← Poprzedni
- 1 (aktualna)
- 2
- Następny →